Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

“Yatırımlarla birlikte hak ve özgürlüklerde Türkiye’yi dünyanın parmakla gösterilen ülkelerinden birisi hâline getirdik”

“Yatırımlarla birlikte hak ve özgürlüklerde Türkiye’yi dünyanın parmakla gösterilen ülkelerinden birisi hâline getirdik”
REKLAM ALANI
02.11.2022
A+
A-

 

 

 

 

“Yatırımlarla birlikte hak ve özgürlüklerde Türkiye’yi dünyanın parmakla gösterilen ülkelerinden birisi hâline getirdik”

 

 

 

 

02.11.2022

Yazdır Yazıları Büyült Yazıları Küçült

 

 

 

“Yatırımlarla birlikte hak ve özgürlüklerde Türkiye’yi dünyanın parmakla gösterilen ülkelerinden birisi hâline getirdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Yatırımlarla birlikte hak ve özgürlüklerde de Türkiye’yi dünyanın parmakla gösterilen ülkelerinden birisi hâline getirdik. Millî iradenin üzerinde yıllardır ‘Demokles’in Kılıcı’ misali duran ne varsa gerektiğinde canımız pahasına verdiğimiz mücadeleyle, hepsini de tehdit olmaktan çıkardık” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine AK Parti Grubu ve yönetiminde gerçekleştirdikleri değişiklikleri anlatarak başladı. Mahir Ünal’ın görevinden affı ile boşalan AK Parti Grup Başkanvekilliğine, daha önce de bu görevi yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin’i teklif ettiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mahir Ünal’a görev süresi boyunca Türkiye, TBMM ve AK Parti’ye katkıları için şahsı, arkadaşları ve milleti adına teşekkür etti. Ünal ile farklı alanlarda ve farklı platformlarda yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerin de takdiri ile bu görevi üstlenecek Özlem Zengin kardeşimize muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

AK Parti Genel Merkezi’nde boşalan Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’na ise Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelerinden Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur’u görevlendirdiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uygur’a da yeni görevinde başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Solingen’den 1993 yılı Mayıs ayında milletin yüreğini yakan acı bir haber alındığını; Alman ırkçıları tarafından kundaklanan bir evde beş vatandaşın yanarak hayatını kaybettiğini anımsattı.

Bu saldırıda kızlarını ve torunlarını şehit veren Mevlüde Genç’in, Avrupa’daki Türk ve Müslüman düşmanlığıyla mücadelenin adeta sembolü hâline geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendisi geçtiğimiz günlerde vefat etti. Bugün de Amasya’da ebedi yolculuğuna uğurlanıyor. Mevlüde Genç Hanımefendi’ye Allah’tan rahmet dilerken, Avrupa’daki Türk ve Müslüman topluma karşı giderek artan düşmanlık dalgası ile mücadelemizi ondan aldığımız ilhamla sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın AK Parti’nin iktidara gelişinin müjdecisi olan 3 Kasım 2002 seçimlerinin 20. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Aziz milletimizin takdir ve teveccühüyle 3 Kasım 2002 tarihinde başlayan hizmet yolculuğumuzda 20 yıllık kesintisiz iktidarla bir rekora daha imza atmış oluyoruz. Rabbimize, bizlere her karışı mübarek şehit kanlarıyla sulanmış bu vatana hizmet etme, milletimize hizmetkâr olma şerefi verdiği için hamdediyoruz. Girdiğimiz 15 seçimin tamamında, demokrasi ve kalkınma yolculuğumuzun her adımında, bizlerden desteğini, hayır duasını esirgemeyen necip milletimize, tüm fertleriyle ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

“MİLLETİMİZİN TAMAMININ HAYAT KALİTESİNİ YÜKSELTEN HİZMETLERİMİZ VAR”

Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi, güçlenmesi, milletin hak ettiği hizmetlere kavuşması için partisinin çatısı altında farklı kademelerde görev yapmış tüm yol ve dava arkadaşlarına “Allah razı olsun” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geride hayırla, güzellikle, takdirle anılacak eserler bırakarak ebediyete irtihal eden tüm arkadaşlarını, özellikle partisinin saflarında mücadele ederken bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen dava erlerini rahmetle yâd ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuruluşunun üzerinden 1,5 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, milletin güvenine mazhar olmuş bir kadro olarak tam 20 yıldır Türkiye’ye aşkla hizmet ediyoruz. Allah’a hamdolsun 81 vilayetimizin her ilçesinde, her mahallesinde, her köyünde velhasıl vatan topraklarının her karışında eserlerimiz var. Milletimizin 85 milyon ferdinin tamamının hayatına dokunan, hayat kalitesini yükselten, umudunu besleyen hizmetlerimiz var. Sadece sınırlarımız içinde değil, Balkanlar’dan Afrika’ya, Orta Asya’dan Latin Amerika’ya dünyanın dört bir yanında da iz bırakan çalışmalar gerçekleştirdik.

Geride bıraktığımız 20 yılda, bizden önceki 80 senede yapılan hizmetlerin katbekat fazlasını ülkemize kazandırmayı başardık. Birileri, sürekli engellemenin, engel çıkarmanın, takoz olmanın peşinde koşarken, biz eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, enerji, spor tesisleri, bütün bu alanları güçlendirdik. Yollar, konutlar, havalimanları inşa ettik. Fakir fukaraya, garip gurebaya biz sahip çıktık. Savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan kurtardık. Ülkemizi pek çok yenilikle tanıştırdık. Asrın projeleri olan nice eserlerle tarihe adımızı yazdırdık. Yatırımlarla birlikte hak ve özgürlüklerde de Türkiye’yi dünyanın parmakla gösterilen ülkelerinden birisi hâline getirdik. Millî iradenin üzerinde yıllardır Demokles’in kılıcı misali duran ne varsa, gerektiğinde canımız pahasına verdiğimiz mücadeleyle, hepsini de tehdit olmaktan çıkardık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 20 yılda Türkiye’ye kazandırdıklarının teker teker sayılamayacağını belirtti.

AK Parti iktidarlarının, birçok saldırıya, hainliğe ve sayısız hukuksuzluğa maruz kaldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin iradesini kırmak, hedeflerinden vazgeçirmek, milletle aralarına nifak sokmak için tüm piyonların üzerlerine salındığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Cumhuriyet mitinglerinde ordumuzu kışkırtarak, Gezi olaylarında sokaklarımızı ateşe vererek, 17-25 Aralık girişiminde yargı ve emniyet birimlerimizi kullanarak, çukur eylemlerinde vatan topraklarının bütünlüğünü hedef alarak, 15 Temmuz gecesi doğrudan canımıza ve demokrasimize kast ederek, her yol ve yöntemi kullanarak bizi yıldırmaya, korkutmaya, yolumuzdan çevirmeye çalıştılar. Bunların hiçbirine eyvallah etmedik. Kefenimizi giyerek çıktığımız bu kutlu yolculukta zorluklar karşısında geri adım atmadık. Baskılara, tehditlere, saldırılara boyun eğmedik. Rabbimizin yardımı, sizlerin gayretleri, milletimizin sarsılmaz desteği sayesinde hamdolsun tüm badirelerin üzerinden geldik.”

Partisinin 20 yıllık tecrübe, ilk günkü aşk, heyecan ve azimle Türkiye’ye hizmet mücadelesini sürdürdüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nasıl 20 senedir milletimizle aramıza kimsenin girmesine müsaade etmediysek, bugün de mesajlarımızı doğrudan milletimize veriyor, istişarelerimizi milletimizle yapıyor, istikametimizi yine milletimizle birlikte belirliyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son iki haftada şehir ziyaretleri gerçekleştirdiğini, toplu konut, arsa ve iş yeri projesinin temel atma törenine katıldığını, çeşitli programlar, kabuller ile bu süreyi dolu dolu geçirdiğini anlattı.

Hafta sonu da “Türkiye Yüzyılı” programının tanıtımını yaparak gelecek vizyonlarını milletle paylaştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı’nın tanıtımını yaparken bu vizyonu milletimizle birlikte oluşturacağımızın ve inşa edeceğimizin altını özellikle çizmiştim. Bu amaçla 81 ilimizde ve ilçelerinde milletimizin her bir ferdinin Türkiye Yüzyılı’na ilişkin düşüncelerini, beklentilerini, tekliflerini ifade edebilecekleri bir seferberlik başlatıyoruz. Bugüne kadar her işimizi nasıl milletimizle istişare içinde yürüttüysek Türkiye Yüzyılı’nı da aynı şekilde tekemmül ettireceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk yerli ve millî otomobil markası TOGG’un, Cumhuriyet’in 99. kuruluş yıl dönümünün anlamına yaraşır bir şekilde 29 Ekim’de banttan indirildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah şubatta satışı, mart sonunda teslimi başlayacak TOGG, vatandaşlarımıza verdiği umut ve heyecan yanında Türkiye’nin yeni prestij markası olarak ülkemizi dünyada başarıyla temsil edecektir” bilgisini verdi.

İlk günden itibaren projeyi çökertmeye yönelik kirli propagandalar yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kirli propagandalara aldırmadan, bizlere, milletimizin 60 yıllık bir hayalini de gerçeğe dönüştürmenin bahtiyarlığını ve gururunu yaşatan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’nin vizyon projeleri arasında yer alan TOGG’un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’nde gerçekleşen açılış töreninin videosunu izlettiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere, programa katılan siyasi parti genel başkanlarına, misafirlere ve tüm dava arkadaşlarına teşekkür etti.

“ÜLKEMİZ, MİLLETİMİZ VE AYDINLIK YARINLARIMIZ İÇİN TER DÖKMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü Gaziantep’e gideceklerini, yapımı tamamlanan eserleri hizmete açacaklarını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Aşk ile çalışan yorulmaz. Bu inançla, ülkemiz, milletimiz ve aydınlık yarınlarımız için koşturmaya, ter dökmeye devam ediyoruz. Durmak yok, yola devam. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak Türkiye Yüzyılı’nı planlarken CHP ve yoldaşlarının nelerle uğraştığını sizler de takip ediyorsunuz. Her biri ayrı bir mutfak kültürü olan illerimizi ziyaret etmek, vatandaşın sofrasına oturmak varken utanmadan, sıkılmadan 10 bin kilometre öteye, sırayla hamburger turları düzenliyorlar. Bilmiyorum, İngiltere’nin hamburgeri Amerika’dan daha mı iyi? Şimdi oraya gidecek galiba, ardından Almanya’ya gidecek. Almanya’da hamburgeri bırak da orada döner var, döner yersin. Şimdi de geçmişte renkleri ayırarak, son dönemde ‘çete’ diye itham ederek, şevklerini kırdığı, önlerini kestiği kendi yatırımcılarımızdan özür dilemeden güya Londra’ya temiz yatırımcı aramaya gidiyormuş. Daha düne kadar dört farklı dilde uluslararası yatırımcıları açıkça tehdit eden sanki kendisi değilmiş gibi çıkmış bugün yatırımdan bahsediyor. Yatırım kim sen kim. Ülkenin gerçeklerinden kopuklukları, Türkiye’de ne olduğunu, ülkemizin nereye geldiğini, hangi meseleleri aştığını dahi bilmeyecek seviyedeler.”

CHP’nin başörtüsüne yönelik kanun teklifini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu: “Başörtüsü konusunu, kabuk bağlamış yaraları deşme pahasına bir gece yarısı gündeme taşıdılar. Bunu da içerisinde türlü sinsiliklerin, tuzakların, sapkınlıkları meşrulaştıran belirsiz ifadelerin olduğu bir yasa teklifiyle yaptılar. Biz de CHP ve şürekâsının bu oyununa, başörtülü ve başı açık tüm kadınlarımızın kılık kıyafet özgürlükleri ile birlikte ailenin korunmasını esas alan anayasa değişikliği teklifimizle karşılık verdik. Bu aralar başörtülü hanım kardeşlerimize rozet takma yarışına girdi. Önümüzdeki seçimlerde başörtülü aday da çıkarırlarsa şaşmayın. Buna yönelik adımlar atacaklar. Bugüne kadar niye yoktular? Çünkü onların cibilliyetinde bu yok, ruhlarında böyle bir şey yok.

Daha düne kadar Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla partinizde olan hanımefendinin, ikna odalarında kızlarımıza neler çektirdiğini siz nerelere kaçıracaksınız? Bunları nasıl yok farz edeceksiniz? Üniversitelerimizin kapılarında, kızlarımızın başörtülerini açtıran siz değil miydiniz? İşte o hanım, ikna odalarının kurucusu kızlarımıza az mı çektirdi? Bizim polis kardeşlerimizi de acımasız bir şekilde kullandılar ve kızlarımızın başlarından başörtülerini çekip alarak onlara zulmettiler. Bunları sen bize nasıl unutturacaksın? Bay Kemal, biz bunları unutmayız. Bütün bunlara rağmen sıkıysa önümüzdeki seçimde hadi bakalım başörtülü adayları koy. Koy, seni de görelim. Bak HDP, öyle veya böyle bir tane koydu. Hadi sen de koy, görelim. Sizin geçmişteki ağa babalarınız Meclis’ten başörtülü kızlarımızı dışarı atmanın gayreti içindeydi. Hani demokrasi, hani hak ve özgürlükler? Siz onları yaptınız ama biz de Meclisimize elhamdülillah başörtülü kızlarımızı koymak suretiyle size ders verdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “hak verilmez alınır” sözüne inandıklarını ve başörtüsü hakkını kadınlara iade ettiklerini kaydetti.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arkadaşlarımız, hazırlıklarını tamamladığımız Anayasa değişikliği teklifimizi, Cumhur İttifakı ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi ve Meclis’te grubu bulunan diğer siyasi partilerle görüşmeye başlıyorlar. Cumhur İttifakı olarak Milliyetçi Hareket Partisi’yle arkadaşlarımız şu anda görüşmelerini yapacaklar ve bu görüşmelerden sonra inşallah bugün tamamlanacak görüşmelerin akabinde teklifimize nihai hâlini verip Meclis’e sunacağız” diye konuştu.

Bu teklifin, başörtüsü meselesini bir daha açılmamak üzere milletin gündeminden çıkarma yanında muhalefet için de bir turnusol kâğıdı olacağına inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teklif görüşmeleri başlayınca; kimin demokrasiden, özgürlüklerden ve aileden, kimin de faşizmden ve sapkınlıktan yana olduğu görülecektir. Bizim beklentimiz; siyasi görüşü ve partisi ne olursa olsun milletimizin iradesini temsilen Meclis’te bulunan her milletvekilinin ben inanıyorum ki bu teklifi destekleyeceğidir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bay Kemal sana sesleniyorum: Başörtüsünü ‘Bir metrelik bez parçası diyerek’ aşağılayan sen değil miydin? Sen bunları unutturmaya çalışıyorsun ama televizyonların arşivleri bunları unutturmuyor” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2008’deki düzenlemeyi iptal için koşa koşa Anayasa Mahkemesi’ne götüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi kirli ve yasakçı geçmişiyle yüzleşme imkânını kaçırmaması gerektiği kanaatinde olduklarını belirterek, “Bu süreç, CHP Genel Başkanı yanında 28 Şubat dönemi ve sonrasında gazete köşeleri ile Meclis kürsülerinden başörtülü kızlarımızı hedef gösterenler için de bir özeleştiri fırsatıdır” görüşünü paylaştı.

“ŞİMDİYE KADAR MİLLETİMİZİN HAKEMLİĞİNDEN ASLA KORKMADIK, KAÇMADIK”

Anayasa değişikliği teklifinin, milletin de taleplerine uygun şekilde çok geniş bir mutabakatla hayata geçmesini ümit ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Şayet böyle bir tablo oluşmazsa, bir teklifim var; halk oylaması dâhil diğer adımları atmaya da biz AK Parti olarak hazırız. Biz şimdiye kadar milletimizin hakemliğinden asla korkmadık, kaçmadık. Meclis’te gereken çoğunluk oluşmazsa hiç şüphesiz son söz milletimize ait olacaktır. ‘Sandık’ sözünü duyar duymaz CHP Genel Başkanı’nın alelacele yaptığı açıklamaları ise bu şahsın ve partisinin millî irade korkusunun yeni bir emaresi olarak görüyoruz. 2023 seçimlerine sayılı aylar kalmışken, daha cumhurbaşkanı adaylarını dahi belirleyemeyenlerin şimdiden telaşa kapıldıkları anlaşılıyor. Esasen bunların her işleri gibi helalleşme çağrıları da sadece yalan dolan ve göz boyamadan ibarettir.”

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’yı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada yapılan linç girişimi, helalleşme maskesinin ardındaki CHP’nin asıl yüzünü ortaya sermiştir” dedi.

Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin, kendi belediye başkanlığı döneminde, Veysel Eroğlu’nun da İSKİ’nin başında bulunduğu dönemde yapılmış bir tesis olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bunlar, bunları tekrar yeniden açma gayretlerine girerek hava yapıyorlar. Ama bunda nezaket falan diye de bir şey yok. Hiç böyle bir şey görmemiş. Bunlar hazıra da konamazlar. Bunların öyle bir dertleri de yok. Siyasi rekabeti, siyasi husumet olarak gören, şiddete meyilli bu faşist güruhu, İstanbullu kardeşlerimle birlikte milletimizin vicdanına havale ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yalova’da yargıya yapılan saygısızlık, mahkeme heyetine savrulan hakaretler ve teşebbüs edilen zorbalık da bunların karakterini ortaya seren bir diğer örnektir. Bu ne hâldir, sen nasıl milletvekilisin veya milletvekillerisiniz? Ya yargının temsilcilerine bu şekilde hakaret mi olur? Anayasada bunlarla ilgili yasal düzenlemeler belli. Bunların takipçisi olacağız. Bunların hesabını yargıyla beraber soracağız, sorduracağız. Yargının kararlarını beğenmeyip, eleştirmek başka şeydir, doğrudan yargı kurumuna ve oradaki temsilcilerine hakaret etmek, saldırı teşebbüsünde bulunmak başka şeydir. İlkinin demokraside yeri vardır, ikincisi ise düpedüz faşizmdir. Yasama organı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, yargıya yönelik bu kabul edilemez tavır karşısında üzerine düşeni yapacağına inanıyorum. Bu kişilerin, yürütme organına, onun temsilcisi olan şahsımıza ve kabinemizdeki bakanlarımıza yönelik yalan, iftira, hakaret üzerine kurulu hezeyanlarını saymıyorum bile. Şayet Yalova’daki utanç tablosunun müsebbipleri konusunda gerekenler yapılmazsa yine söylüyorum; demokrasinin temel kurallarından olan güçler ayrılığı ilkesi derin bir yara almış olacaktır. Meclisimizin, tüm grupları ve mensuplarıyla bu hususta üzerine düşeni süratle yerine getirmesini bekliyoruz.”

“KOLLUK GÜÇLERİMİZİN KAHRAMAN MENSUPLARININ HAKLARINI KORUMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarındaki iddialara işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu zatın, önceki gün bizi, bakanımızı ve Emniyet Teşkilatımızın tamamını uyuşturucu satıcılarıyla aynı cümle içinde kullanarak sergilediği kepazelik, artık tüm sınırların aşılması anlamına gelmektedir. Kendisinin siyasetin değil, tıp ilminin konusu olduğu tespitimi doğrulayan bu iftiranın hesabını elbette hukuk önünde soracağız. Canlarını dişlerine takarak, ülkemizin güvenliği, şehirlerimizin huzuru, her bir insanımızın hayatından ve geleceğinden emin olması için çalışan kolluk güçlerimizin kahraman mensuplarının haklarını korumak da boynumuzun borcudur” diye konuştu.

Tüm güvenlik teşkilatlarını izam eden bu tür akıl ve insaf dışı ithamların, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yoğunlaştığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hele bugünlerde tabii çılgına döndü. Kamuoyu araştırmaları, bütün bunlar bu masanın etrafındakileri çıldırtıyor. Daha çok çıldıracaksınız. Yeter ki biz arazide, sahada, dağ, taş, köy demeden Cumhur İttifakı olarak çalışmaya devam edelim” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik güçlerinin, FETÖ’den PKK’ya kadar tüm terör örgütlerinin tasallutundan arındırılıp milletine ve devletine sadakatle hizmet eden bir yapıya kavuşmasının birilerini rahatsız ettiğini söyledi.

Yeni yapısıyla emniyet ve jandarma teşkilatlarının yanı sıra Sahil Güvenliğin de her alanda olduğu gibi organize suçlar ve özellikle uyuşturucuyla mücadelede tarihi başarılara imza attığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu büyük başarı, dünyada yayımlanan raporlarda da açıkça belirtilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesi artık mücadele edemediği için uyuşturucuyu adeta serbest bırakmışken, biz mücadele çıtasını sürekli yükseltiyoruz. Bay Kemal, sadece geçtiğimiz yıl 198 bin uyuşturucu olayına müdahale eden kolluk güçlerimiz, 153 bin kişiyi yakalamıştır. Bunlardan 22 binden fazlası da uyuşturucu ticareti suçundan tutuklanmıştır. Uyuşturucu ticaretine dünyadaki en ağır cezaları veren ülkelerin başında biz geliyoruz Bay Kemal, biz” diye konuştu.

“UYUŞTURUCU SUÇUNDAN YATAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ SAYISI 35 BİNDEN 117 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son beş yıl içinde bini aşkın uyuşturucu şebekesinin çökertildiğini, cezaevlerinde uyuşturucu suçundan yatan tutuklu ve hükümlü sayısının ise 35 binden 117 binin üzerine çıktığını söyledi.

Tüm bu gayretler sayesinde Türkiye’de uyuşturucuya bağlı ölümlerin geçtiğimiz sene itibarıyla 270’e düştüğünü, bu yıl da yüzde 25 daha azalış eğilimi gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Adam ne diyor? Biz cari açığımızı uyuşturucu satışıyla kapatıyormuşuz. Vicdansıza bak ya, bu ne akıl ya? Uyuşturucu satışı yanında bağımlılarıyla mücadelede de önemli mesafe kat ettik. Tedavi merkezlerinin sayısını 79’dan 138’e çıkartırken, 81 ilimizde 105 Yeşilay danışmanlık merkezini faaliyete geçirdik. 2019 yılında yaptığımız bir yasal düzenlemeyle tedaviyi zorunlu hâle getirdik. Anne babalardan üniversite öğrencilerine ve özel meslek gruplarına kadar son 5 yılda toplam 5 milyon insana yüz yüze bilinçlendirme ve farkındalık eğitimleri verdik. Kimyevi bir uyuşturucu olan metamfetamin maddesi ile tüm dünyanın başı dertte ama biliyorum ki senin de başın dertte. Türkiye, geçtiğimiz yıl 5,5 ton, bu yılın ilk 10 ayında 12 ton bu uyuşturucudan yakalayarak mücadeleyi en üst seviyede yürüten ülkeler arasında yer almıştır. Bay Kemal, ne yaptığımızı öğrendin mi? Bunları biz yapıyoruz. Tüm bu gerçeklere rağmen uyuşturucuyla ülke tarihinin en etkin mücadelesini yürüten bir hükümeti ve ona bağlı kolluk güçlerini töhmet altında bırakacak açıklamalarda bulunmak, uyuşturucu baronlarına hizmet etmektir.

Akıl, izan sahibi olan tüm muhalefet gruplarına sesleniyorum; bizim uyuşturucu gelirleriyle cari açığı kapatmak gibi bir derdimiz yok ama birilerinin kendi siyaset açığını uyuşturucuyla kapatmak istediği de kesindir. Üstelik bu kişinin ekonomik krize çare olarak uyuşturucu ve organ kaçakçılarından vergi almayı teklif eden bir zihniyete sahip olduğunu da tekrar hatırlatmak isterim. Sizlerle paylaşacağım bilginin, bu zatın kapı arkalarında gizli saklı ittifak içinde olduğu kesimlerden kaynaklanan asıl sıkıntısını ortaya koyacağına inanıyorum. 15 Temmuz’dan bu yana PKK terör örgütünün en önemli gelir kaynağı olan uyuşturucu ticaretindeki elini kolunu kıran çok önemli operasyonları biz gerçekleştirdik. Sadece bu amaçla düzenlenen operasyonlarda 53 terörist etkisiz hâle getirilirken, 362 milyon kök kenevir, 275 ton esrar ele geçirilerek örgüte 287 milyar liralık darbe vuruldu. Sanıyorum bu zatın sergilediği akıl, vicdan ve ahlak dışı uyuşturucu hezeyanının sebebi şimdi daha iyi anlaşılmıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, gözünü ve gönlünü milletine çevirmek yerine tüm söylemini terör ve suç örgütlerinin mensuplarının yönlendirmesine göre oluşturduğunu söyledi.

“Bu zatın durumu artık bizim şaşırma duygumuzun da önüne geçmiştir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüldüğü gibi karşımızda neresinden tutsanız elinizde kalan bir zihniyet ile onun ülkesine ve milletine karşı sorumluluk duygusunu kaybetmiş aktörleri var” dedi.

“ESER VE HİZMET MÜCADELEMİZİ, HUKUK VE DEMOKRASİ ZEMİNİNDE KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

AK Parti Grubu olarak beceriksizliklerini, hırsızlıklarını, riyakârlıklarını, hezeyanlarını, provokasyonlarla örtmeye çalışanların oyununa gelmeyecek basirete sahip olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi istedikleri gibi davranmayan, konuşmayan, kendilerine tabi olmayan hiç kimseye tahammül edemeyenlerin, TSK’ya iftira atan alçaklarla ilgili kendilerine hak, hukuk ve özgürlük dersi vermeye kalkmasının da ayrı bir garabet olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu ikiyüzlü tavır, aynı zamanda karşımızdakilerin özgürlük anlayışındaki çarpıklıkları da göstermektedir. CHP ve şürekâsının özgürlükten anladığı iftira atma özgürlüğü, yalan söyleme özgürlüğü, terör örgütü propagandası yapma özgürlüğüdür. İcazet almak için kapısını aşındırdıkları yerler dâhil dünyanın hiçbir medeni ülkesinde böyle bir özgürlük tanımı yoktur. Milletimizin önce 2023 seçimlerinde ardından da 2024 mahallî idareler seçimlerinde bu müzmin ve müptezel faşist zihniyeti tarihin çöp sepetine atacağına iman ediyoruz. Bunların milletimize hesap verme günü gelene kadar biz eser ve hizmet mücadelemizi, hukuk ve demokrasi zemininde kararlılıkla sürdüreceğiz. Unutmayın Türkiye merhum Menderes’ten itibaren başrolünü CHP’nin oynadığı bu kirli senaryoları pek çok kez görmüş, tecrübe etmiştir.

Ülkemize telafisi mümkün olmayan, ağır bedeller ödeten tüm darbelerin kargaşa ve kaos ortamının hazırlayıcısı CHP’den başkası değildir. Üniversite gençlerinin kıyma makinalarında öğütüldüğü yalanından rahmetli Menderes’e atılan alçakça iftiralara, sokakların karıştırılmasından darbe çağrılarına kadar sivil siyasete yönelik anti demokratik girişimlerin tamamının gerisinde CHP zihniyeti vardır. Uyuşturucu hezeyanı da aynı zihniyetin ürünü olarak tarihin utanç sayfalarındaki yerini almıştır. Türkiye’nin kader seçimleri olacak 2023 seçimleri öncesinde CHP’ye bu doğrultuda yeni görevler ve talimatlar verildiği anlaşılıyor. Sandığın rengi belli oldukça, siyasi iklimi zehirlemeye yönelik sinsi ve yıkıcı çabaların artması muhtemeldir. Teşkilatlardan önümüzdeki dönemde çalışmalarını bu hassasiyetle yürütmelerini beklediğimin altını çizerek belirtmek istiyorum.”

Ülkede ve millette meydana gelen her gelişmenin “giderek bir sirk çadırını andıran 6’lı masadan bir şey çıkmayacağını ortaya koyduğunu” belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, her seçimde olduğu gibi 2023 seçimlerinde de derli toplu, sıkletlerine uygun bir muhalefetle yarışmak istediklerini vurguladı.

“Maalesef bahtımıza çıka çıka kavgadan, kumpastan, birbirlerine laf yetiştirmekten, şehit yakınlarımız dâhil, millete hakaret etmekten başka hiçbir vasfı olmayan ekip çıktı” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bırakın ülkenin dertlerine derman olmayı, kendi en basit meselelerini bile çözemeyen bu toplama yapının akıbeti karanlıktır, başarısızlıktır; Allah’ın izniyle büyük bir hüsrandır. Önümüzdeki yedi aylık süreç, inşallah bu hakikati çok daha belirgin hâle getirecek, bunların foyalarının tamamen dökülmesini sağlayacaktır. Daha düne kadar, sırtlarını sıvazlayanların da bunlardan köy de kasaba da olmayacağı gerçeğini kabullenmeye başladıkları anlaşılıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “etrafında oturanların ve çevresinde oluşanların sayısının da iyice karıştığı bu masada” ne yapılırsa yapılsın, kendi gündemlerine odaklanacaklarını vurguladı.

“EKONOMİ MODELİMİZ MEYVELERİNİ VERİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ekonomik krizin sebep olduğu hayat pahalılığıyla mücadelenin ana öncelik olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Tüm dünyanın son 60-70 yılın en yüksek enflasyon rakamlarıyla boğuşurken, Türkiye’de ekonomi çarklarının döndüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek olarak özetlediğimiz ekonomi modelimiz meyvelerini veriyor. Anladın mı Bay Kemal? Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme, nasıl büyüdüğümüzü öğrendin mi? Öğrenemezsin, sende o kapasite yok” ifadelerini kullandı.

İhracatın her ay rekor kırdığını; iş gücündeki rekor artışla istihdamın 31 milyonla tarihin en iyi seviyesine ulaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizmde salgın döneminde yaşanılan kayıpları telafi etmenin ötesine geçme başarısı gösterdiklerini söyledi.

Avrupa dâhil pek çok ülkenin yaklaşan kış şartlarıyla beraber kendilerini enerji kıtlığına hazırladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin içi rahat bir şekilde kışa girdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğü bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile de görüşeceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Bugün Zelenski ile de görüşeceğim. Türkiye, artık doğal gazda bir hub, enerjide bir hub. Dolayısıyla Avrupa’ya bizim üzerimizden enerji ihracı da olacak. Tahıl koridoru zaten çalışıyor, bu konuda hamdolsun süreci gübre ile birlikte daha iyi bir konuma getirdik. Daha bir kaç ay öncesine kadar Rusya-Ukrayna krizinde ülkemizin takip ettiği dengeli politikayı eleştirenler, şimdi dünyanın her yerinde bizi örnek alıyorlar. Aynı şekilde faizleri düşürerek üretimi ve istihdamı destekleme politikamızın da ne kadar isabetli olduğu gün geçtikçe daha iyi görünüyor. BM’den uluslararası kuruluşlara ve ekonomistlere varıncaya kadar birçok kurum ve kuruluş, bizim enflasyonla faiz arasında kurduğumuz sebep sonuç ilişkisine hak veriyor. Yılbaşından sonra göreceksiniz. Biz nasıl faizi düşürüyorsak dünyada da faizi indirmeye başladıklarını göreceksiniz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geride kalan 20 yılda büyük bir titizlikle uyguladıkları eser ve hizmet siyasetine, Türkiye’nin güvenliğini güçlendirme, vatandaşın refahını yükseltme sözlerine, bu zor dönemde de sahip çıktıklarını söyledi.

Küresel gelişmeleri Türkiye’nin lehine çevirmeye yönelik gayretleri kesintisiz sürdürürken vatandaşları çaresiz bırakmadıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda güvenliğinin küresel gündemin en üst sıralarına çıktığı günümüzde üreticileri her alanda desteklemeyi görev addettiklerini ifade etti.

Tarım sektörünü rahatlatacak bazı müjdeleri de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere yapılan mazot ve gübre destekleme sistemini değiştirdiklerini ve ödemeleri öne çektiklerini belirtti.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı hububat üreten çiftçilere, 2022 yılı dönemine ait mazot ve gübre desteklerini, Mart 2023 yerine bu yıl içinde ödemeye başlayacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mazot ve gübre desteklerinin öne çekilmesiyle çiftçilerimiz, ekim döneminde girdi maliyetlerinin altında zorlanmadan üretim yapabilecek. Mazot desteğini, ürün bazında yüzde 130 ile yüzde 395, gübre desteğini ise yüzde 130 ile yüzde 163, sertifikalı tohum kullanım desteğini yüzde 50 ile yüzde 150 arasında değişen oranlarda artırdık” diye konuştu.

Bu konuda AK Parti milletvekillerine görev düştüğünü, bunları her zeminde anlatmaları gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buzağı başına verilen temel desteğimizi 370 liradan 500 liraya yükselttik. Tarımsal destekleme bütçemizi, 2002 yılındaki 1,8 milyar lira seviyesinden 30 kat artışla 2023 yılında 54 milyar liraya çıkardık. ​​​​​​​Geleneksel bitkisel üretimini desteklemek amacıyla verilen sıfır faizli yatırım ve işletme kredisinin üst limitini yüzde 100 artışla 200 bin liraya yükselttik. Bu kredinin yarısı, mazot ve gübre alımında kullanılabilecek” ifadelerini kullandı.

“KOOPBAKKAL PROJESİ BAŞLATILACAK”

Üreticilerin işlerini kolaylaştırmaya yönelik dijital dönüşüm hamlelerine devam ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim başından itibaren Çiftçi Kayıt Sistemi’ne e-Devlet kapısından da erişim imkânı sağladıklarını aktardı.

Üreticilerin, desteklemeler için tüm başvurularını artık herhangi bir yere gitmeden e-Devlet üzerinden zahmetsizce yapabildiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim başından bugüne toplam 400 binin üzerinde çiftçinin, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini e-Devlet üzerinden oluşturduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte olduğu gibi çiftçilerin her zaman yanında olmaya ve “sen üret yeter” diyerek çiftçileri ve üretimi desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Millete, temel ihtiyaç maddelerini ulaştıran perakende piyasasındaki dengesizlikleri düzeltmek için kurulan kooperatif marketlerin aynı zamanda üreticiyle tüketiciyi doğrudan buluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Şimdilik 1335’e ulaşan bu marketlerimizin sayısını en kısa sürede 2 binin üzerine çıkaracağız. Ayrıca ilk etapta altı şehrimizde 250 noktada uygulamaya başlayacağımız Koopbakkal projesiyle de vatandaşlarımıza temel tüketim maddelerini, bakkal formatındaki satış yerlerinde ulaştırmayı planlıyoruz. Büyüklükleri 75 ila 150 metrekare arasında olacak, sayılarını da 1000’e çıkaracağımız bakkallarımız, bu alanda faaliyet yürüten vatandaşlarımız tarafından işletilecek. Koopbakkal’ların şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

“TAHIL KORİDORU PLANLADIĞI GİBİ DEVAM EDECEK”

Tahıl koridorunun yeniden açıldığı müjdesini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Putin ile dün yaptığımız görüşme üzerine Rusya Savunma Bakanı Sayın Şoygu, Millî Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ı arayarak bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının eskiden planlandığı gibi devam edeceğini bildirdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bay Kemal, görüyorsun, bölgesel çalışmıyoruz, küresel çalışıyoruz ve aynen bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Putin ile de mutabık kaldığımız gibi öncelikle Afrika’nın fakir fukara, garip gureba ülkelerine bu koridoru işletecek. Somali, Cibuti ve Sudan’ı ilk etapta ele almayı o da bize tavsiye etti. Bunu da yapacağız” değerlendirmelerinde bulundu.

Üye sayısı itibarıyla Türkiye’nin en büyük siyasi partisi olan AK Parti’de, yüreğinde millet ve memleket sevdası olan herkese yer bulunduğunu, gönüllerinin açık olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim ‘önce vatanım’ diyen, kalbi Türkiye için atan, siyaseti şahsi ikbal vasıtası değil millete hizmet etmenin aracı olarak gören tüm vatandaşlarımıza bilhassa da gençlerimize kapımız sonuna kadar açık” çağrısını yaptı.

Seçilme yaşının 30’dan 18’e AK Parti iktidarı tarafından indirildiğinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İçinde bulunduğumuz süreçte bırakın bir dava arkadaşımızı kaybetmeyi, tek bir çakıl taşının dahi bizden kopartılmasına müsaade etmeyiz, böyle bir şeyi de arzu etmeyiz. Bir taraftan yeni katılımlarla kadromuzu güçlendirirken diğer taraftan da üyelerimizden başlayarak 85 milyonla bağlarımızı tahkim edeceğiz. Sadece kendi seçmenlerimize değil, bizzat genel başkanlarının ‘tıpış tıpış oy vereceksiniz’ diyerek iradesine ipotek koyduğu insanlarımıza ulaşacak, onların da kalbini kazanmaya çalışacağız. Ne demek siyasette tıpış tıpış oy vereceksin? Sen ne zamandan beri benim vatandaşımın, halkımın iradesine ipotek koyuyorsun? Bunlar siyaseti daha öğrenemediler. Herhalde tıpış tıpış gidecekler, öyle anlaşılıyor. Bunun için 2023 çok önemli. İstikbalimizin teminatı olan genç kuşakların, icraat yerine yalnızca polemik üreten cambazlara bakarak siyasetten soğumasına izin vermeyeceğiz. Bunu da ötekileştirmenin değil hep olduğu gibi yine sevginin, birliğin, beraberliğin, kardeşliğin diliyle yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevapladı. Bir gazetecinin, “Dünyanın en merak ettiği konu, Rusya’yı tahıl koridorunun açılması konusunda nasıl ikna ettiniz?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık onu bana bırakın. Önce Biden’a anlatacağım sonra size” karşılığını verdi.

Tüm Haberler

 

Kaynak:https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/141447/-yatirimlarla-birlikte-hak-ve-ozgurluklerde-turkiye-yi-dunyanin-parmakla-gosterilen-ulkelerinden-birisi-h-line-getirdik-

 

 

 

REKLAM ALANI