Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Parlamento Başkanı ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Parlamento Başkanı ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması
REKLAM ALANI
12.04.2024
A+
A-

No:155/24, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Parlamento Başkanı ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 9 Nisan 2024 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti’ne yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Kırgızistan Parlamentosu Başkanı (Jogorku Keneş) Nurlanbek Şakiyev ile görüştü.

Görüşmede iki ülke arasında çeşitli alanlardaki stratejik işbirliği ilişkileri, gelecekteki işbirliği perspektifleri ve parlamentolar arası ilişkiler konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Ceyhun Bayramov, Azerbaycan ile Kırgızistan arasındaki tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin, ülke liderleri arasında mevcut karşılıklı güven ve siyasi diyalog sonucunda daha da güçlendiğini ve “Cumhuriyet Arasında Stratejik Ortaklık Bildirgesi” ile teyit edildiğini memnuniyetle kaydetti. Azerbaycan ve Kırgız Cumhuriyeti’nin.” Karşılıklı ziyaret ve temasların, mevcut stratejik ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesinin yanı sıra sözleşme-hukuk tabanının genişletilmesine de katkı sağladığına dikkat çekildi.

Toplantıda Bakan Ceyhun Bayramov, ülkelerin özellikle parlamentolar arası düzeyde birbirlerinin pozisyonlarına karşılıklı destek vermelerinin önemine dikkat çekerek, parlamentolar arası ilişkilerin geliştirilmesi konusunda geniş ufuklar bulunduğunu vurguladı.

Ayrıca bölgesel ve uluslararası örgütler çerçevesinde ilişkilerin geliştirilmesinin önemi vurgulandı. Özellikle Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çerçevesinde geniş işbirliği perspektiflerinin varlığının yanı sıra, mevcut potansiyelin kullanılması için TDT’ye üye ülkeler arasında yoğun temasların önemi vurgulandı. Bu bağlamda TDT’nin bu yılın temmuz ayında Şuşa şehrinde yapacağı olağanüstü zirve toplantısı ile ekim ayında Bişkek’te yapacağı resmi zirvenin örgütün gelişimine hizmet edecek temaslardan biri olacağına güven ifade edildi. .

Bakan Ceyhun Bayramov ayrıca muhatabına BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı’nın 29. Oturumu hazırlıkları ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci hakkında bilgi verdi.

 

 

 

 

Jogorku Keneş Başkanı Nurlanbek Şakiyev ise ülkesinin Azerbaycan ile kadim tarihi bağlara dayanan kardeşlik ilişkilerine ve daha önce bahsedilen alanlarda mevcut işbirliğinin geliştirilmesine yönelik umutların varlığına önem verdiğini kaydetti. Konuşmacı, geçtiğimiz yıl Ulu Önder Haydar Aliyev’in 100. yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere ülkemize yaptığı ziyareti memnuniyetle hatırlatarak, iki ülke parlamentoları arasındaki işbirliğinin her geçen gün derinleştiğini vurguladı.

Toplantıda karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer ikili ve çok taraflı konular da ele alındı.

 

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no15524

 

REKLAM ALANI