Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetini kabul etti
REKLAM ALANI
27.03.2024
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetini kabul etti

.2024

“YÖDAK’ın denetleme kabiliyetlerinin artırılması için YÖK’ün vereceği destek çok önemli”

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetini kabul etti.

YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Haldun Göktaş’ın başkanlığındaki heyete, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir eğitim adası olduğunu belirterek, yükseköğretimi yönetip, üniversiteleri denetleyen Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK) güçlenmesi için bilişim konusunda teknik desteğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bir üniversiteden kaynaklı yaşanan olumsuzlukların, ileride yapılması düşünülen çalışmaları öne aldırdığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, teknik destek konusunda geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile görüştüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, YÖDAK’ın güçlenmesi ve üniversiteleri denetleme konusunda kabiliyetinin artırılması için YÖK’ün vereceği desteğin önemine dikkat çekerek, üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da uyum içinde çalışıp, ortaya konulacak önerileri hayata geçirmesi gerektiğine işaret etti.

Ülkedeki yükseköğretimin turizm sektörü kadar önemli olduğunu ve bu alanda ciddi yatırımların bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, yükseköğretimin korunabilmesi ve eğitim sisteminin güçlenmesi için YÖDAK’ın da geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Güney Kıbrıs’ın yükseköğretimi baltalamak için yapacağı hamlelere karşı doğru adımlar atılması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, yükseköğretimde marka değerinin korunup, artırılması için güçlü ve güvenilir bir eğitim sisteminin varolması gerektiğini kaydetti.

YÖK’ün yapacağı katkılarla ülkedeki yükseköğretimde kalitenin artacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, gerekli girişimleri yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile teknik destek vermek için ülkede bulunan YÖK heyetine yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Haldun Göktaş da kabuldeki konuşmasında Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın verdiği direktif doğrultusunda olayın aciliyeti ve önemi dikkate alınarak, 9 kişilik bir heyetle Kıbrıs’a geldiklerini ve bilişim konusunda görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

YÖK’te kullanılan Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemi’nin (YÖKSİS) YÖDAK’ta da kullanılması için çalışmalara başladıklarını anlatan Göktaş, öğrenci ve mezun bilgilerinin sisteme girilmesi ve gerekli kurumlarla paylaşılması konusunda teknik olarak yapılması gerekenlerin görüşüldüğünü vurguladı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil, Cumhurbaşkanlığı Daire Müdürü Osman Çağakan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Aydın Akkurt, Cumhurbaşkanı Yerel Yönetimler Danışmanı İlker Edip ve Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Gökhan Güler eşlik etti.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-turkiye-cumhuriyeti-yuksekogretim-kurulu-yok-heyetini-kabul-12158

 

 

 

REKLAM ALANI